SM w Gostyniu

12 września, po raz pierwszy odbył się „Piknik włoski” na warszawskim Ursynowie. Mieszkańcy Warszawy mieli okazję zapoznać się bliżej z włoską kulturą. Mimo niesprzyjającej pogody, event cieszył się dużym zainteresowaniem.

Uczestnicy pikniku mogli posmakować włoskich produktów - skosztować kawy, win, a nawet lodów, obejrzeć tańce ludowe i spróbować się ich nauczyć. Podczas wydarzenia można było również obejrzeć włoskie auta i odzież.

Największą atrakcją pikniku był koncert oraz pokaz kulinarny w wykonaniu… oczywiście rodowitych Włochów! Marco Bocchino (mieszkający do 18 lat na Ursynowie) wraz z zespołem zaśpiewał doskonale znane szerokiej publiczności wpadające w ucho włoskie utwory sprzed lat, które porywały do tańca niejednego.

Natomiast wybitny kucharz pochodzący z Sycylii - Giancarlo Russo przeprowadził kulinarny pokaz. Przyrządzał wyborne potrawy, przy czym pomagał mu jego syn. Do przygotowania potraw Giancarlo używa zawsze najwyższej jakości składników, dlatego byliśmy zaszczyceni, ponieważ potrawy które przygotował podczas pokazu zostały stworzone na bazie naszego mleka oraz masła osełki Zanetti.

Już wkrótce więcej powiemy na temat osełki Zanetti, teraz możemy zdradzić, że jest to najwyższej jakości masło wykonane z wielkopolskich produktów mleczarskich, przygotowane na włoskiej licencji.

Czy wiesz, że...?

W 30 roku życia kończy się proces mineralizacji kości, a zgromadzony w nich wapń służy jako rezerwa do końca życia, rozpoczyna się naturalna utrata pierwiastka, najpierw powoli po ok. 1% rocznie, następnie coraz więcej.

Więcej ciekawostek