SM w Gostyniu

Szanowni Państwo, mamy przyjemność poinformować, że właśnie wchodzi na rynek nasz nowy produkt Masło osełka Zanetti.

Włoska marka Zanetti słynąca z produkcji serów, zwłaszcza parmezanu, znalazła w nas partnera do współpracy przy nowym produkcie. Nasza mleczarnia, dostarczyła to, co ma najcenniejsze – mleczny surowiec. Takim to sposobem powstało najwyższej jakości masło na włoskiej licencji. Naturalny smak i zapach, brak konserwantów to efekt starannie dobranej receptury. Opakowanie zabezpieczone banderolą (jedyne takie w Polsce) to nie tylko znak jakości, ale również forma zabezpieczenia, która daje pewność, że produkt zachowa świeżość na długo.

W tej chwili osełka dostępna jest już jest sieci sklepów Alma, Intermarche, E.Leclerc oraz Selgros. Ciągle pracujemy nad rozszerzeniem dystrybucji.

Naszą osełkę wykorzystuje w swojej kuchni Giancarlo Russo – jeden z najbardziej znanych kucharzy w Polsce, należący do Fundacji Klubu Szefów Kuchni, zrzeszającej najwybitniejszych kucharzy w Polsce. Przez wiele lat Prezes Stowarzyszenia Włoskich Kucharzy w Polsce. Jedyny w Polsce oficjalny kucharz Episkopatu przygotowujący dania dla dwóch Papieży - Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Zachęcamy Państwa serdecznie, byście również zasmakowali w tym, co najlepsze!

zanetti01

zanetti02

Czy wiesz, że...?

W 30 roku życia kończy się proces mineralizacji kości, a zgromadzony w nich wapń służy jako rezerwa do końca życia, rozpoczyna się naturalna utrata pierwiastka, najpierw powoli po ok. 1% rocznie, następnie coraz więcej.

Więcej ciekawostek