SM w Gostyniu

20 lutego odbył się XI Konkurs Włoskiej Sztuki Kulinarnej „Arte Culinaria Italiana". Uczestnicy konkursu musieli się wykazać znajomością przygotowania dań zdrowej kuchni o kulinarnym charakterze kuchni włoskiej. Przygotowane dania powstały na bazie oryginalnych produktów włoskich z odpowiednim wykorzystaniem sprzętu gastronomicznego firmy Philipiak Milano.

Włoska kuchnia jest popularna wśród Polaków. Niestety, najczęściej kojarzona jest jedynie z pizzą i makaronami. Mało kto wie, że opiera się również w dużej mierze na warzywach i rybach. Jednym z celów konkursu jest propagowanie różnorodności, ale także zdrowego oblicza włoskiej kuchni.

Organizatorem konkursu był Giancarlo Russo wraz z Hotelem Fabryka Wełny & SPA przy wsparciu i pomocy merytorycznej Federazione Italiana Cuochi, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Polskiego Stowarzyszenia Kucharzy oraz Greckiego Stowarzyszenia Kucharzy.

Podczas uroczystej Gali poznaliśmy zwycięzców konkursu. Jury złożone z najznamienitszych kucharzy, przyznało następujące nagrody:

Pierwsze miejsce: Jakub Bondziul i Wojciech Świesiulski z Restauracji Amber Room w Warszawie.

Drugie miejsce: Grzegorz Miśta i Radosław Lorenc z Fabryki Wełny Hotel & SPA w Pabianicach.

Trzecie miejsce: Przemysław Bednarz i Marcin Suski z Hotelu BoniFaCio SPA & Sport Resort z Sochocina.

Gratulujemy!

Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu aktywnie włączyła się w pomoc przy organizacji konkursu. Poniżej zamieszczamy otrzymane podziękowania oraz zdjęcia.

Czy wiesz, że...?

W 30 roku życia kończy się proces mineralizacji kości, a zgromadzony w nich wapń służy jako rezerwa do końca życia, rozpoczyna się naturalna utrata pierwiastka, najpierw powoli po ok. 1% rocznie, następnie coraz więcej.

Więcej ciekawostek