SM w Gostyniu

To właśnie latem podejmowanych jest najwięcej decyzji, które mają zmienić nasze dotychczasowe nawyki dotyczące zdrowia, diety czy aktywności fizycznej. Ten okres sprzyja szczególnie zmianie przyzwyczajeń żywieniowych. Jak je urozmaicić, a jednocześnie nie podejmować wielu wyrzeczeń i wzbogacić dietę o mające pozytywny wpływ na zdrowie składniki?

Zacznijmy od drobnych zmian! Wystarczy, że jednym z Twoich posiłków będzie koktajl, czy to spożywany w ramach drugiego śniadania, podwieczorku czy kolacji – nie ma znaczenia. Możesz go przygotować na bazie maślanki, kefiru lub mleka z dodatkiem sezonowych owoców. Przekonaj się jakie to proste i zdrowe!

zdrowo kolorowo2

Witaminy na okrągło


Coraz modniejsze stają się koktajle przygotowywane z warzyw, owoców lub ich połączenia. Dodatkowo wzbogacić je można jeszcze o takie składniki jak nasiona (np. ostatnio popularne chia), orzechy czy otręby. Są one polecane przez autorytety, które zawodowo zajmują się dietetyką i sportem. Tajemnicą zdrowotnych właściwości koktajli są składniki, z których je wykonujemy.

Popularność koktajli wzrasta latem, gdyż dostępność wielu gatunków warzyw i owoców jest wtedy większa niż w pozostałych porach roku. Z tego powodu teraz najczęściej wybieramy jagody, czereśnie i maliny, z warzyw - szpinak i buraki. By cieszyć się ich smakiem także zimą, polecamy je zamrozić. Dopełnieniem, bez którego nie obędzie się żaden koktajl są maślanki, kefiry lub jogurty naturalne. Pozwalają dostarczyć organizmowi witamin i cennych minerałów.


Podstawy są najważniejsze


Koktajle najczęściej robione są właśnie na bazie produktów mlecznych. To one w dużej mierze stanowią o ich dobroczynnych właściwościach. Doskonale sprawdzi się tutaj maślanka, która dostarczy naszemu organizmowi odżywczych składników, ale latem zadziała również orzeźwiająco. Jako naturalny probiotyk pomaga w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Zawartość wapnia sprawia, że wzmacnia kości.

Podstawą zdrowej diety jest odpowiednie nawodnienie i dostarczanie ciału cennych dla zdrowia substancji. Dzięki spożywaniu maślanki realizujemy wszystkie te wskazania. Dodając do niej naszych ulubionych owoców dostarczamy zdrowej i smacznej przekąski, która jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy dobrze się odżywić.

Ważna jest jakość samej maślanki, dlatego sugerujemy tę z Gostynia. Jest ona wytwarzana w tamtejszej spółdzielni mleczarskiej. Powstaje w oparciu o tradycyjną metodę zmaślania masła, kiedy większość producentów wytwarza ją po części z mleka w proszku, dodając do niego specjalne szczepy bakterii. Ma to ogromne znaczenie, gdy chcemy prowadzić zdrowy tryb życia i dostarczać organizmowi najlepszej jakości składników – wybierajmy tę maślankę wytworzoną naturalnie.
Gdy nie mamy maślanki lub kefiru, możemy zastąpić je mlekiem. Posiada ono wysoką zawartość wapnia, fosforu i magnezu. Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu posiada w swojej ofercie Supermleko – mleko dodatkowo wzbogacone o witaminy A i D. Wyżej wymienione składniki odpowiadają m.in. za młody wygląd skóry i dobry wzrok, pracę komórek nerwowych, regulację gospodarki wodnej organizmu i ciśnienie krwi.


Supermoce koktajli


Skład koktajli możemy modyfikować wedle naszych upodobań. Ważne, aby użyć dobrych jakościowo produktów. Jednym z najchętniej pitych, także przez dzieci, jest koktajl bananowy. Wystarczy, że zmiksujemy odpowiednie składniki i już w kilka chwil będziemy cieszyć się jego smakiem. Chcąc go wzbogacić, do banana i maślanki, dodajmy jeszcze kilka kawałków ananasa oraz liście świeżej melisy. Jeśli lubimy wersję bardziej słodką, dodajmy łyżeczkę miodu.

Tajemnica zdrowych właściwości tych napojów tkwi w jednoczesnym dostarczaniu tego, co najcenniejsze w codziennej diecie oraz niepowtarzalnych smaków, gdyż mogą być serwowane w wielu różnych zestawieniach. W zależności od indywidualnych preferencji, maślankę możemy serwować na słodko z owocami lub wytrawnie z warzywami. Każdy znajdzie dla siebie ulubioną opcję. Dekorując szklankę listkiem mięty lub plastrem pomarańczy i podając koktajl z zakręconą słomką na pewno zrobimy wrażenie na gościach.

Eksperymentowanie i tworzenie własnych kompozycji smakowych staje się świetną zabawą, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd. Dodatkowo, koktajle przygotowujemy w zaledwie kilka minut, co jest jedną z przyczyn sukcesu, jakim się obecnie cieszą. Ich zalety można by długo wymieniać. Najważniejsze z nich to dostarczanie cennych minerałów, pyszny smak, a także oczyszczanie z toksyn. Jest to jednak możliwe tylko, gdy korzystamy z najlepszych produktów. Zadbajmy o ich jakość, zwłaszcza maślanki, ponieważ to ona odgrywa tutaj główną rolę. Teraz nie pozostaje nic innego jak przygotować swój własny napój mocy! Taką małą zmianą w naszej diecie możemy zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia.

Czy wiesz, że...?

W 30 roku życia kończy się proces mineralizacji kości, a zgromadzony w nich wapń służy jako rezerwa do końca życia, rozpoczyna się naturalna utrata pierwiastka, najpierw powoli po ok. 1% rocznie, następnie coraz więcej.

Więcej ciekawostek