SM w Gostyniu

Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu została założona w czerwcu 1889 roku, w 1979 roku uruchomiono Kondensownię i Proszkownię Mleka.

onas1

Obecnie zakład wyposażony jest w nowoczesne linie do produkcji mleka zagęszczonego niesłodzonego i słodzonego w opakowaniach kartonowych i puszkach, mleka zagęszczonego niesłodzonego light, mleka smakowego w tubach, śmietanek UHT, mleka UHT, masła, mleka w proszku odtłuszczonego granulowanego oraz całej gamy wyrobów świeżych. Nowoczesne linie do aseptycznego konfekcjonowania produktów, pozwalają na zastosowanie opakowań kartonowych o zróżnicowanej gramaturze oraz opakowań kartonowych w formie wielopaków.

onas3

Wysoką jakość produktów potwierdzają liczne nagrody i odznaczenia. Ogółem Spółdzielnia oraz jej wyroby zostały uhonorowane ponad 100 nagrodami, medalami i wyróżnieniami. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż w roku 2002 mleko zagęszczone niesłodzone 500g otrzymało Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich "Polagra Food", w 2003 roku Złotym Medalem zostało nagrodzone mleko zagęszczone niesłodzone 500g light, w 2004 roku to samo wyróżnienie otrzymał deser czekoladowy, w 2006 roku - masło ekstra 250g, a w 2007r.- mleko zagęszczone słodzone gotowane kakaowe. Podczas targów Polagra Food`08, Spółdzielnia otrzymała Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Przedsiębiorczość” w branży "żywność".

onas2

W krajowym rankingu spółdzielni mleczarskich zrzeszonych w KZSM Zw. Rew. SM Gostyń plasuje się corocznie na czołowym miejscu. W roku 2004 firma została wyróżniona Statuetką Wzorowy Producent Żywności. Dewiza "Jedyną drogą JAKOŚĆ" zobowiązuje, dlatego dla umocnienia pozycji Spółdzielni Mleczarskiej na rynku oraz podnoszenia skuteczności i efektywności zarządzania, wdrożony został System Jakości wg międzynarodowego standardu normy ISO 9001:1994 a następnie zgodnie z nową normą ISO 9001:2000 oraz system HACCP wg. Codex Alimentarius w 2000 r., certyfikowany przez renomowaną firmę Lloyd's Register Assurance Limited. W 1999 roku Spółdzielnia znalazła się w gronie pierwszych producentów spełniających warunki weterynaryjne (kat.A) uprawniające do eksportu swoich wyrobów do krajów unijnych. Od roku 2000 Spółdzielnia realizowała eksport na rynki unijne, a w chwili obecnej bierze udział w wymianie towarowej wewnątrzunijnej.

W roku 2004 r. SM Gostyń otrzymała uprawnienia eksportowe do krajów Federacji Rosyjskiej, w czerwcu 2005 roku Spółdzielnia otrzymała certyfikat standardu BRC (British Retail Consortium) uznawany przez sieci handlowe (corocznie recertyfikowany przez Lloyd's Register).

W 2007 r. Spółdzielnia wprowadziła do obrotu szeroką gamę nowych produktów: mleko zagęszczone niesłodzone o zawartości tłuszczu 10% ( Premium), śmietanki UHT: 12%, 18%, 36% w kartonikach typu "prisma" z zakrętką, ponadto jogurty pitne: aloesowy, żurawinowy i czerwona pomarańcza oraz mleko zagęszczone słodzone gotowane kakaowe oraz gotowane krówkowe.

onas4

We wrześniu 2007r. uruchomiono produkcję śmietanek UHT i mleka zagęszczonego w opakowaniach - combifitSmall z nowoczesnym zamknięciem combiSmart. Zamknięcie combiSmart jest tak opracowane, że umożliwia łatwe dozowanie ilości wylewanego płynu, a następnie daje możliwość powtórnego zamknięcia opakowania.

Coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się mleko zagęszczone niesłodzone light z dodatkiem magnezu lub błonnika oraz Mleko UHT pod brandem "Supermleko" ze zwiększoną zawartością Ca i witaminy A+D.

W ramach programu "Mleko dla szkół", od kilku lat, SM dostarcza mleko w kartonikach 250g do wielu placówek szkolnych w woj. wielkopolskim i dolnośląskim.Z historii Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu

 • mleczarnię zarejestrowano w lipcu 1889r.
 • pierwsi członkowie-założyciele Spółdzielni ( 10 ) dostarczali 2500-3000 litrów mleka dziennie
 • w 1919r. Mleczarnia otrzymuje nazwę „ Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu”
 • w 1929r. Spółdzielnię wizytował Prezydent II RP Ignacy Mościcki
 • Spółdzielnia była upaństwowiona w 1951r., a w 1957r. odzyskała status Spółdzielni
 • masło Gostyńskie uzyskało znak jakości „1” w 1963r.
 • pierwsze w kraju zezwolenie z nr 1 na oznaczanie masła znakiem „Q” i uprawnienia eksportowe, otrzymała SM w 1967r.
 • od 1952r. masło gostyńskie było eksportowane do Wielkiej Brytanii i Watykanu
 • Kondensownię i Proszkownię mleka uruchomiono w 1979r.
 • rozpoczęcie produkcji śmietanek i mleka UHT nastąpiło w 1996r.
 • uroczyste wręczenie certyfikatu jakości ISO odbyło się w 1998r.
 • 2015 wizyta prezydenta III RP Andrzeja Dudy
 • uruchomienie nowej proszkowni mleka w 2015r.

Nasze produkty

nasze produkty
Sprawdź wszystkie nasze produkty, które możesz wykorzystać do przepisów na każdą okazję!

Zobacz produkty

Klinika 270x270

Czy wiesz, że...?

W 30 roku życia kończy się proces mineralizacji kości, a zgromadzony w nich wapń służy jako rezerwa do końca życia, rozpoczyna się naturalna utrata pierwiastka, najpierw powoli po ok. 1% rocznie, następnie coraz więcej.

Więcej ciekawostek